Ситуація, коли всі енергоблоки атомної станції відключені, рідкісна, але не критична і не небезпечна

Понедельник, 28 марта, 2016 - 19:07

23 березня 2016 року Южно-Українську АЕС було від’єднано від енергосистеми України. Зупинка всіх трьох енергоблоків тривала в період з 9 год. 40 хв. до 23 год. 26 хв. того ж дня. Такий стан речей на будь-якій атомній електростанції є досить рідкісним явищем, але потенційно можливим.

До більш детального обговорення цієї теми ми залучили спеціалістів Южно-Української АЕС Андрія Паляцького, старшого начальника зміни станції, який несе персональну відповідальність за роботу енергоблоків, і заступника начальника виробничо-технічної служби ЮУАЕС Сергія Медведєва.   

Ситуації, яка виникла 23 березня 2016 року на Южно-Українській АЕС, передували наступні події: 6 березня було зупинено енергоблок № 3 для проведення планово-попереджувального ремонту (ППР), який триватиме аж 98 діб через чималий обсяг ремонтних робіт;  21 березня було відключено енергоблок № 2 від енергомережі України внаслідок несправності в системі охолодження статора генератора, ремонт якого спеціалісти планують завершити до кінця місяця; відтак енергоблок № 1 зупинено 23 березня о 9 год. 40 хв. через витікання масла у системі регулювання турбіни на ділянці трубопроводу. Справа в тім, що без від’єднання турбіни від енергомережі цей дефект усунути не вдалося б. Після успішного завершення поточного ремонту енергоблок було підключено до мережі о 23 год. 26 хв. того ж дня.

***

За останні 16 років ситуація з одночасним відключенням енергоблоків Южно-Української АЕС траплялася тричі. Старший начальник зміни станції Андрій Паляцький згадав т.з. «льодяну» аварію, яка сталася 28 листопада 2000 року. Внаслідок обмерзання пошкодилися лінії електропередач, і дією автоматичного захисту енергоблоки АЕС було від’єднано від енергосистеми України. В той час для забезпечення міста теплом задіювали пускорезервну котельню. Через 13 років, 25 жовтня 2013 року, коли два енергоблоки знаходились у планових ремонтах, третій, що був у роботі, відключився автоматично через несправність обладнання.

– Ми вже накопичили певний досвід дій, коли атомна станція повністю відключена від енергомережі, – розповідає Андрій Паляцький. – У нас прописані процедури, які вказують, як діяти в таких ситуаціях, а це – взаємодія з енергосистемою України, зі сторонніми організаціями та установами. Також для відпрацювання чітких дій персоналу на АЕС систематично проводяться протиаварійні тренування, де серед іншого відпрацьовується схема посадки атомної станції на «нуль». Цього разу все пройшло досить плавно, ми заздалегідь попередили сторонні організації про відключення. Під час зупинки першого і другого енергоблоків порушень умов безпечної експлуатації не було, обладнання працювало в заданому режимі, персонал не допустив жодних помилок.

Андрій Болеславович каже, що створено комісії з розслідування причин зупинок на енергоблоках № 1 і № 2.

А чи всі порушення на АЕС підлягають такому ретельному розслідуванню?

– Так, усі, – стверджує Андрій Паляцький. – Не треба плутати такі поняття, як аварія, порушення, відхилення. Кожному з цих термінів є своє визначення. Під поняття аварія підпадають лише події, пов’язані з викидом радіоактивних речовин поза межі ядерного об’єкта. На українських АЕС після Чорнобильської катастрофи не було зафіксовано жодного такого випадку. Те, що сталося на енергоблоках № 1 і № 2 попередньо кваліфіковано,  як технологічне порушення. Згідно з міжнародними нормами та правилами всі збої в роботі атомних електростанцій підлягають обов’язковому обліку в експлуатуючій організації, а також у державних регулюючих органах. Розслідуються і незначні малі події цехового рівня, і навіть ті, що не розвинулись, тобто не сталися. Окрім того, з’ясовуються причини виникнення всіх відхилень та вживаються заходи, аби не повторити помилок.

Начальник зміни станції також завірив, що в результаті перехідних процесів на енергоблоках  № 1 і № 2 радіаційний фон на промисловому майданчику АЕС і за її межами знаходився на рівні природних значень – від 10 до 11 мікрорентген на годину.

Енергоблоки АЕС зупиняли з дозволу диспетчера Південної енергосистеми за надісланою заявкою. Навантаження було перерозподілено між іншими атомними станціями України та ТЕС.

***

Коли всі енергоблоки стоять, атомна станція змушена купувати електроенергію для власних потреб, причому за тарифом, втричі вищим за той, що сама виробляє і відпускає в енергомережу України. Як повідомив нам заступник начальника виробничо-технічної служби ЮУАЕС Сергій Медведєв, Южно-Українська АЕС у нинішній ситуації закупила  1 мільйон 60 тисяч кіловат-годин електроенергії за ціною 1 гривня 24 копійки за кіловат-годину. При тому,  що відпускна ціна складає 41,9 копійки за кіловат-годину. Отже, навіть короткочасне відключення атомної станції від енергосистеми України є досить витратним для самого підприємства. Постачає електроенергію на АЕС у критичних випадках місцеве підприємство електричних мереж, що входить до ПРАТ «Атомсервіс». Воно купує електроенергію на «Енергоринку», забезпечуючи світлом і місто, незалежно від того, працюють енергоблоки Южно-Української АЕС чи ні.

– Я особисто зателефонував у органи місцевого самоврядування і повідомив, що ніяких відключень електроенергії і тепла у місті не буде, - сказав старший начальник зміни станції Андрій Паляцький.

***

Старший начальник зміни станції розповів, що цього разу не було потреби задіювати пускорезервну  котельню, бо реакторна установка енергоблока № 1 перебувала у тому стані, який здатен забезпечити достатній рівень пари, аби подати тепло споживачам. Старший начальник зміни станції повідав також про те, що існує ще одна додаткова схема подачі електроенергії, де задіяні такі об’єкти Южно-Українського енергокомплексу, як Олександрівська гідроелектростанція (ОГЕС) і Ташлицька гідроакумулююча електростанція (ТГАЕС). Схема така: ОГЕС подає електроенергію на особисті потреби ТГАЕС, ТГАЕС включається в роботу і подає електричний струм на відкриті розподільчі пристрої - ВРП 330 кВ.

Андрій Паляцький запевнив, що в ситуації відключення енергоблоків ЮУАЕС від енергосистеми України, реакторні установки знаходились у безпечному стані.

Оксана МІСЮКЕВИЧ.