Создание центров обработки данных вблизи АЭС обеспечит Энергоатому постоянного потребителя электроэнергии

Среда, 6 мая, 2020 - 16:15

Створення центрів обробки даних (ЦОД-АЕС або дата-центрів) на територіях прилеглих до атомних електростанцій забезпечить для ДП «НАЕК «Енергоатом» постійного споживача електроенергії. Ще задовго до виникнення кризових явищ в українській енергетиці та спричиненого ними профіциту генеруючих потужностей, Енергоатом почав вивчати можливості створення самоокупних центрів обробки даних для вирішення широкого спектру завдань в інтересах держави. В умовах пропорційного зниження обсягів виробництва електроенергії атомною, гідро- та тепловою генерацією, яке передбачено оновленим енергобалансом на 2020 рік, створення ЦОД набуває для Енергоатома ще більшої актуальності, адже Компанія вимушена шукати нові можливості для збуту електроенергії, виробленої АЕС.

Завдяки реалізації відповідних проектів Компанія розраховує забезпечити видачу потужності атомних електростанцій в режимі диспетчерського обмеження за рахунок гарантованого навантаження з боку ЦОД.

Наразі в Енергоатомі розроблено пілотний проект з приєднання споживачів ЦОД потужністю до 1000 МВт до електричних мереж, з виділенням першої черги 30 МВт, у місті-супутнику Запорізької АЕС Енергодарі. Проектом передбачено створення нової інфраструктури видачі потужності ВРП-750 кВ ЗАЕС для довгострокового постачання електроенергії для забезпечення потреб ЦОД.

Проектом також передбачається реконструкція (розширення) ВРП-750 кВ ВП ЗАЕС та реконструкція ПС 150 кВ Райдуга.

Таким чином Енергоатом має можливості для вирішення усіх технічних питань, пов’язаних зі створенням ЦОД у місті-супутнику ЗАЕС. Але основною перешкодою для реалізації проекту залишається відсутність дозволу для АЕС на реалізацію електроенергії за прямим договором з ЦОД із встановленням відповідного тарифу «прямого підключення» на електроенергію. Це питання потребує законодавчого врегулювання і Енергоатом працює над його вирішенням.

Можливість будівництва ЦОД потужністю від 50 МВт з подальшим нарощенням до більше 200 МВт розглядається Енергоатомом і поблизу від майданчика Рівненської АЕС.

Завдяки значним обсягам споживання а також дуже великій технологічній гнучкості - ЦОД можуть бути використані для маневрування/балансування потужностей в енергосистемі. Прикладом може служити маневрування ЦОД AESO Alberta Electric System Operator (Canada). (Оператор ЦОД схвалений у якості учасника ринку електроенергії та допоміжних послуг канадської провінції Альберта).

Наявність в Україні мережі потужних дата-центрів, надійним джерелом доступної електроенергії для яких стануть АЕС, дозволить створити необхідні умови для повномасштабної реалізації державної політики у сфері цифровізації, яка впроваджується  Міністерством цифрової трансформації України. Буде створено передумови для повноцінного запуску та розвитку ринку віртуальних активів в Україні.

Проекти створення ЦОД-АЕС дозволять залучити приватні інвестиції у міста-супутники АЕС зі створенням нових робочих місць та збільшити надходження у державний і місцеві бюджети. Україна отримає імпульс для розвитку та впровадження новітніх технологій надпотужних обчислювальних комплексів.

ДовідковоЦентр обробки даних – це спеціалізована будівля або приміщення для розташування серверного та мережевого обладнання і підключення користувачів каналами зв’язку. ЦОД виконує функції розповсюдження, збереження і обробки даних. Консолідація інформаційних ресурсів в ЦОД дозволяє скоротити сукупні витрати на володіння ІТ – інфраструктурою, за рахунок більш ефективного використання технічних і програмних засобів, адміністрування, перерозподілу навантаження.

Компанія-оператор ЦОД надає своїм комерційним та державним користувачам послуги з обробки та зберігання інформації. Потужності ЦОД можуть бути використані для експорту обчислювальної спроможності та вирішення задач закордонних замовників.

Індустрія послуг ЦОД наразі є найбільш швидко зростаючою галуззю де знаходять своє впровадження найновіші апаратні технології.