Розвиток ядерної енергетики – спосіб досягнення декарбонізації

Среда, 24 ноября, 2021 - 09:55

В міжнародній конференції «Атомні можливості для розвитку країни», що 22 листопада 2021 року відбулася у столиці з нагоди 25-річчя ДП «НАЕК «Енергоатом», взяли участь керівники дипломатичних місій, Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) і Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій (ВАО АЕС).

У своїх виступах всі вони підкреслювали важливу роль ядерної енергетики в досягненні основних цілей декарбонізації та сталого розвитку, а також необхідність створення нових атомних потужностей для розвитку економіки України. Йшлося і про перспективи розвитку самої галузі – з огляду на потенціал, можливості й успішний досвід експлуатації атомних енергоблоків у нашій державі.

Зокрема, Тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін, звертаючись до учасників і гостей конференції, підкреслила важливість підписання угод між Енергоатомом та Westinghouse. Ця подія, зауважила вона, стане певною віхою у співпраці давніх партнерів та визначним днем для всього ядерно-енергетичного сектору України.

«Підписання цих угод дасть змогу розпочати будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС за найбільш новітніми й удосконаленими ядерними технологіями, які мають Сполучені Штати. Завдяки цьому Україна зможе досягти ще більшого рівня «зеленої» енергетики», – зазначила пані Квін.

За її словами, співпраця НАЕК з Westinghouse націлена на майбутнє: «Westinghouse – ідеальний партнер для Енергоатома, щоб удосконалити український ядерний флот. Адже атомна галузь має надзвичайно важливу роль для енергобезпеки України».

Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні Етьєн де Понсен зауважив, що під час конференції в Глазго деякі країни продемонстрували відновлення інтересу до атомної енергетики як одного з важливих складників для спільної боротьби проти глобального потепління.

«Ми продовжуватимемо наші зусилля заради того, щоб скорочувати викиди СО2 і стабільно виробляти електроенергію для населення, – сказав він. – Французька й українська промисловості потребують широких інвестицій для підтримки високого рівня атомної безпеки наявних станцій, а також для того, щоб будувати нові атомні потужності».

Пан Посол відзначив, що сьогодні Франція та Україна мають спільні цілі стосовно досягнення енергонезалежності і це підсилюється промисловим й законодавчим співробітництвом у сфері атомної енергетики.

Своєю чергою заступник Посла Великої Британії в Україні Ніколас Гаррокс порівняв ядерні програми Великої Британії та України й назвав їх схожими –  своїми масштабами та багатою історією розвитку технологій.

«Велика Британія пишається тим, що тримає рекорд найтривалішого періоду безперервної генерації, і це доводить надійність обладнання АЕС, які пропрацювали більш ніж удвічі довше за передбачувані терміни експлуатації. Тож, як і Україна, ми розуміємо переваги ядерної інженерії для безпечного використання наших атомних станцій», – сказав пан Гаррокс.

Він подякував Енергоатому за співпрацю з британськими компаніями та висловив сподівання на подальшу плідну й успішну співпрацю задля можливості знижувати витрати і збільшувати генеруючі потужності українських АЕС.

Генеральний директор Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі у вітальній відеопромові до учасників конференції зазначив, що співпраця з Україною базується на довгих партнерстві та підтримці: «МАГАТЕ багато років підтримувала Україну, і ви можете й надалі розраховувати на нас. Я підтверджую зобов’язання МАГАТЕ працювати з Європейським банком з реконструкції та розвитку й українськими державними органами. Разом ми працюватимемо над безпечними та економічно вигідними рішеннями щодо виведення з експлуатації ЧАЕС і поводження з радіоактивними відходами у зоні відчуження». 

Пан Гроссі запевнив, що МАГАТЕ допомагатиме Україні, щоб її ядерні об’єкти були безпечними та мали сталий розвиток.

«Ми продовжуватимемо пропонувати можливості для експорту і партнерські перевірки. Ми продовжуватимемо працювати разом задля забезпечення безпеки ядерного матеріалу, – зазначив він. – Ми продовжуватимемо бути вам вдячними за участь ваших спеціалістів у вдосконаленні важливих технологій, таких як малі модульні реактори».

Виконавчий директор Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій (ВАО АЕС) Інгемар Енгквіст у своєму відеозверненні до присутніх на конференції нагадав про спільне зобов’язання операторів АЕС підтримувати один одного, щоб до 2030 року галузь максимально розвинулася й оновилася.

«Саме оператори атомних електростанцій мають керувати розвитком безпеки. Не регулятори, не уряди, не громадськість чи ЗМІ. Ми як галузь маємо лідирувати», – запевнив він.

На переконання керівника ВАО АЕС, Україна має всі передумови для досягнення досконалості в роботі атомної генерації.