Проєкт відновлення Вознесенської ГЕС: новий центр туризму, відпочинку та відкриття водних перевезень

Пятница, 19 ноября, 2021 - 08:48

НАЕК «Енергоатом» розглядає можливість відновлення Вознесенської ГЕС – першої української гідроелектростанції, яка була введена в експлуатацію 8 травня 1927 року, але вже кілька десятиліть не працює.

Згідно із запропонованим проєктом, після реконструкції в машинному залі зможуть встановити 3-4 гідротурбіни різних типів – виробництва компаній Siemens Energy, General Electric, ANDRITZ. Новітні агрегати допоможуть увесь рік поспіль генерувати екологічно чисту електроенергію, при цьому загальна потужність станції становитиме до 9,5 МВт незалежно від погодних умов. Це стане відчутним внеском в декарбонізацію вітчизняної економіки.

За прогнозними розрахунками термін будівництва становитиме 12 – 15 місяців. Розмір необхідної інвестиції – близько мільярда гривень. Термін окупності інвестицій - не більше 3,5 років.

Туристично-рекреаційний комплекс відновленої Вознесенської ГЕС може складатися з власне діючої електростанції, оглядового майданчика з кафе, інформаційного центру, музею-експозиції турбін з макетом Южно-Українського енергокомплексу, рекреаційної зони, авто- і велопаркінгу, оглядового містка та спеціально відведених місць для риболовлі.

Відродження малої ГЕС у новому сучасному форматі дасть можливість зробити цей об’єкт привабливим для туристів не лише з України, а й з Європи та інших частин світу. Відвідувачі матимуть змогу в інформаційному центрі дізнатися про важливість усіх складових Южно-Українського енергокомплексу та спостерігати, як він функціонує, на інсталяції макету. А на даху будівлі ГЕС розташується оглядовий майданчик, з якого відкриватимуться захопливі панорами Південного Бугу.

Окремим і дуже важливим фактором економічного розвитку Енергоатом вважає водні пасажирські перевезення, що також стануть можливими за умови реконструкції Вознесенської ГЕС. Йдеться про водний шлях Херсон – Миколаїв – Нова Одеса – Олександрівка. До того ж утримання водних шляхів потребує значно менших капіталовкладень, ніж сухопутних.

Серед основних переваг гідроелектростанцій:

  • відсутність витрат на паливо і, відповідно, забруднення атмосфери небезпечними викидами,
  • тривалий період експлуатації,
  • чи не найвища ефективність ГЕС серед усіх видів електрогенерації.

Гідроелектростанції найшвидше реагують на зміни навантаження – протягом кількох секунд, а перевірені технології забезпечують надійність і гнучкість їх експлуатації. Уряди багатьох країн світу дійшли висновку, що малі ГЕС рентабельні, екологічні й допомагають зберегти корисні копалини.

 

Для довідки:

Вознесенська ГЕС була введена в експлуатацію 8 травня 1927 року. Її початкова потужність становила 470 кВт. Вузол гідротехнічних споруд складався з правобережної земляної дамби завдовжки 296 м, кам’яної водозливної греблі – 211,5 м і лівобережної кам’яної дамби – 50 м. Всі споруди розташовані на скелястому гранітному фундаменті. Ширина по верху земляної дамби становить 6 м, найбільша висота – також 6 м.

Гідромеханічне обладнання – дві турбіни по 285 кВт й одна турбіна потужністю 477 кВт. Електрична частина станції складалася із закритого розподільчого пристрою двох напруг – генераторної напруги 3,3 кВ та підсилювального трансформатора 3,3/10 кВ.

Гідроелектростанція постачала електроенергію у три населені пункти: смт. Вознесенськ із залізничним вузлом і с. Олександрівка та с. Натягайлівка. У березні 1944 року ГЕС була зруйнована. Її реконструкцію завершили після війни лише у 1956 році. Нині вона виведена з експлуатації.