Керівник Енергоатома Петро Котін окреслив стратегію розвитку атомної галузі України під час першого Українського газового інвестиційного конгресу

Четверг, 21 октября, 2021 - 08:37

20-22 жовтня 2021 року в Україні проходить перший Конгрес Ukraine Gas Investment (UGIC), який зібрав лідерів нафтогазової галузі, представників державних інституцій багатьох країн світу, інвестиційних фондів для обговорення стратегії розвитку енергетичної галузі.

Керівник ДП НАЕК «Енергоатом» Петро Котін, виступаючи на Форумі, відзначив широкі можливості України, як держави з потужним потенціалом розвитку енергетичного сектору, зокрема, низьковуглецевих галузей виробництва електроенергії.

Пан Котін виділив два ключових світових тренди, які визначатимуть подальший розвиток енергетичної галузі України – це збільшення енергоспоживання до 2050 року в 1,5 – 2 рази, а також масштабна декарбонізація заради скорочення викидів парникових газів.

«Фактично, йдеться про тотальну електрифікацію таких секторів економіки як транспорт, промисловість та житлового сектору», – уточнив він.

Керівник Енергоатома відмітив, що 17 жовтня Компанія відзначила 25 річницю свого створення як єдиного оператора усіх діючих атомних електростанцій нашої держави та впевнено рухається в майбутнє, згідно з чіткою стратегію розвитку та оновлення атомного парку України.

Енергоатом досяг стратегічної домовленості з американською компанією Westinghouse про будівництво на основі її технології та обладнання п’яти енергоблоків з реакторами АР-1000. Відповідний меморандум був підписаний 31 серпня 2021 року.

Перший (пілотний) атомний енергоблок за технологією AP1000 буде побудований на майданчику Хмельницької АЕС. Реалізацію проекту планується розпочати наприкінці цього – початку наступного року. Найближчим часом планується підписати низку двосторонніх угод, зокрема міжурядову угода між Україною та США.

Щодо концепції використання ядерної енергії для виробництва водню, керівник Енергоатома зазначив, що сама ідея дуже проста – маневрувати потужністю атомних блоків  в залежності від споживання електроенергії таким чином, щоби виробляти водень в режимі базового навантаження енергоблоку.

«Коли споживання електроенергії падає, запускається електроліз з виробництва водню, при тому, що енергоблок продовжує працювати в режимі базової потужності. Коли споживання відновлюється – електроліз відключається», – пояснив він.

Такий підхід дав би можливість диверсифікувати потоки доходів Енергоатома, забезпечити додаткову гнучкість та краще використовувати надлишкову ядерну електроенергію. Виробництво водню за вартістю електроенергії сприятиме переходу на чисту енергію та впровадженню водневих стратегій України та ЄС.

Для довідки. Конференція Ukraine Gas Investment (UGIC), яка вперше проводиться в Україні, має на меті створення платформи для висвітлення інвестиційних можливостей і позитивних трансформацій України для подальшого нарощування іноземних капіталовкладень і розвитку вітчизняної економіки.

На заході мали можливість зустрітися та поспілкуватися лідери нафтогазової галузі, представники державних інституцій багатьох країн світу, інвестиційних фондів і банків, а також найбільш впливових аналітичних агенцій, які формують глобальне бачення трендів розвитку енергоринку.

Організатори заходу – всесвітньо відомий провайдер професійних заходів DMG Events разом із НАК «Нафтогаз України», яка взяла обов‘язки приймаючої сторони.