Енергоатом отримав право виходу на ринок допоміжних послуг

Пятница, 25 июня, 2021 - 10:14

Першою атомною електростанцією в Україні, яка отримала право надавати такі послуги, стала Запорізька АЕС. НЕК «Укренерго» сертифікувало її для участі в ринку допоміжних послуг у торговій зоні вітчизняної Об’єднаної енергосистеми. ЗАЕС отримала свідоцтва в частині резервів підтримки частоти (РПЧ) з обсягом ±20 МВт.

Специфіка українських атомних станцій полягає у тому, що вони призначені для роботи в базовому режимі, але не здатні швидко змінювати генеруючу потужність на значну величину, тобто не призначені для маневрування. Водночас електрогідравлічна система регулювання турбіни на енергоблоці АЕС дає можливість у стислий проміжок часу збільшити або зменшити її оберти й змінити генеруючу потужність у межах ±2% (20 МВт) від номінальної (1000 МВт). Такі зміни безпечні й не суперечать правилам ядерної безпеки та роботи АЕС загалом.

Автоматичні РПЧ швидко спрацьовують (до 30 с) за мінімального відхилення частоти без команди диспетчера. Вони використовуються, щоб зупинити зміну частоти електричного струму в енергосистемі та не допустити аварійних значень за її наявності. Забезпечення достатніх обсягів саме РПЧ є однією з ключових вимог для синхронізації української Об’єднаної енергосистеми з європейською ENTSO-E.

Нагадаємо, 16 та 17 квітня 2021 року фахівці ДП «НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «НЕК «Укренерго» провели випробування енергоблока №2 ЗАЕС щодо можливості надання допоміжних послуг з РПЧ оператору системи передачі (ОСП). 8 та 9 травня аналогічні випробування проводилися на енергоблоці №1. 

Випробування підтвердили і спроможність Запорізької АЕС надавати допоміжну послугу «Резерв підтримки частоти», і відповідність вимогам Кодексу системи передачі.

Для довідки: Задля забезпечення сталої та надійної роботи Об‘єднаної енергосистеми України ОСП використовує допоміжні послуги. На ринку допоміжних послуг він одноосібно купує і використовує допоміжні послуги на конкурентних засадах.

Придбання або використання допоміжної послуги може здійснюватися протягом доби, тижня, місяця, кварталу та навіть років. Для надання допоміжних послуг учасник ринку повинен зареєструватися в Оператора системи передачі як їхній постачальник. Для цього необхідно виконати випробування обладнання – тільки так можна підтвердити відповідність вимогам Кодексу системи передачі щодо надання допоміжних послуг.