ПРЕС-РЕЛІЗ про процес громадського обговорення питань продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС

Відокремлений підрозділ «Южно-Українська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» (ЮУ АЕС) завершує активну фазу процесу громадського обговорення питань продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 ЮУ АЕС. Обговорення мають на меті подальше втілення політики прозорості та відкритості рішень у сфері використання ядерної енергії, більш широке забезпечення участі громадян та їх об’єднань у формуванні цієї політики та розгляді питань, пов’язаних з можливим потенційним впливом на навколишнє середовище.

Необхідність таких обговорень передбачається положеннями як чинного українського законодавства (зокрема, ЗУ «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» Ст.11, ЗУ «Про охорону навколишнього середовища» Ст.9, Постанови КМУ «Порядок проведення громадських слухань з питань використання ядерної енергії та радіаційної безпеки» від 18.07.1998р. №1122 та «Про затвердження Порядку залучення громадськості до обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати на стан довкілля» від 29.06.2011р. №771), так і низкою ратифікованих Україною міжнародних угод («Конвенція про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля», «Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті»).

Приводом для початку обговорення є завершення 31.12.2012 р. проектного терміну експлуатації енергоблоку №1 ЮУ АЕС та розроблення у зв'язку з цим Звіту з періодичної переоцінки безпеки (ЗППБ) - основного документу, на підставі якого Держатомрегулювання України приймає рішення щодо можливості продовження терміну експлуатації енергоблоку.

Організаційно-технічний супровід обговорень здійснювало ДП «Державний науково-інженерний центр систем контролю та аварійного реагування» (ДНІЦ СКАР, м.Київ).

Активна фаза процесу громадського обговорення розпочалась з оприлюднення 16 жовтня 2012 року прес-релізу з вихідною інформацією про нього та заплановані заходи.

Протягом всієї активної фази обговорення працювали два офіси для громадськості у м. Києві та м. Южноукраїнську. Основним призначенням їх було:

 • надання громадськості інформаційних пакетів документації, які містили

- «Інформаційно-аналітичний огляд матеріалів з оцінки впливів на навколишнє середовище продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС» (ІАО),

- прес-реліз про процес громадського обговорення,

- бланк реєстрації запитань,

- інші додаткові матеріали ЮУ АЕС;

 • забезпечення доступу до більш детальної інформації за темою обговорень;
 • збір запитань, зауважень та пропозицій громадян.

Всім громадським організаціям екологічного профілю, електронні адреси яких були відомі організаторам процесу обговорення, повідомлення про початок обговорення разом з прес-релізом були надіслані електронної поштою в перші ж дні. Крім того, вся вихідна інформація (прес-реліз, ІАО), а також основні звіти, що містять матеріали з оцінки впливів ЮУ АЕС на навколишнє середовище, та заключний том ЗППБ були розміщені у повному обсязі на веб-сайті ВП «Южно-Українська АЕС» (http://www.sunpp.mk.ua/).

             Відповідно до плану заходів обговорення здійснювалась інформаційна та організаційно-технічна підтримка 6 громадських слухань (ГС), що за рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування проводились у містах та селищах міського типу зони спостереження ЮУАЕС у період з 1 по 21 листопада цього року:

 • ГС у м. Южноукраїнськ 01.11.2012р. о 1730;
 • ГС у смт Доманівка 09.11.2012р. о 1330;
 • ГС у смт Братське 14.11.2012р. о 1500;
 • ГС у м. Вознесенськ 16.11.2012р. о 1000;
 • ГС у смт Арбузинка 17.11.2012р. о 1000;
 • ГС у м. Первомайськ 21.11.2012р. о 1000.

Загалом у громадських слуханнях взяли участь 1323 громадян.

На всіх громадських слуханнях здійснювались аудіозаписи для подальшого відтворення стенограм дискусійних частин з метою збору та опрацювання висловлених запитань, зауважень та пропозицій громадськості.

Учасниками ГС в цілому була висловлена підтримка діяльності ДП НАЕК «Енергоатом» та ВП «Южно-Українська АЕС» щодо продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 ЮУАЕС  за умови забезпечення належного рівня його безпеки та збереження соціально-економічних компенсацій ризику для населення зони спостереження, встановлених законодавством України.

Повна інформація про проведені громадські обговорення буде відображена у «Звіті про процес громадського обговорення питань продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС» та «Книзі запитань-відповідей», як складової цього Звіту.

Розроблення та оприлюднення цих документів є заключною фазою процесу обговорення, яка триватиме 1 місяць.

Шляхами оприлюднення інформації будуть:

 • передання Звіту про процес громадського обговорення та Книги запитань-відповідей до місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування населенних пунктів, в яких проходили громадські слухання;
 • подання звітних матеріалів про процес громадського обговорення до Держатомрегулювання України, як органу що приймає рішення щодо продовження терміну експлуатації діючих ядерних установок;
 • розміщення Звіту про процес громадського обговорення та Книги запитань-відповідей на веб-сайті ВП «Южно-Українська АЕС»;
 • надання Книги та Звіту електронною поштою на запити зацікавлених сторін.

Для одержання подальшої інформації щодо результатів процесу громадського обговорення запрошуємо відвідувати веб-сайт ВП «Южно-Українська АЕС».