На третьому енергоблоці ЮУАЕС вперше застосували міцнощільні глушки INETEC для колекторів парогенераторів

Wednesday, 24 March, 2021 - 14:53

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС у перебігу планово-попереджувального ремонту (ППР)* вперше застосували міцнощільні глушки для колекторів парогенераторів виробництва хорватської фірми «INETEC» (Інститут ядерних технологій). Таким чином реалізується черговий захід Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки атомних енергоблоків України (КзПБ)**.

Мета модифікації - оптимізація ремонтних робіт. «Відсікаючи трубну частину колектора від головного циркуляційного трубопроводу, міцнощільні глушки дозволяють  вести роботи в розущільнених колекторах першого контуру парогенератора за будь-якого рівня теплоносія в реакторі, зокрема виконувати перевантаження палива одночасно з технічним обслуговуванням і ремонтом парогенератора, - пояснив начальник цеху з ремонту реакторного обладнання енергоремонтного підрозділу ВП ЮУАЕС Віктор Горбань. – Це дає суттєве скорочення строків ППР і, відповідно, значний економічний ефект».

Міцнощільні глушки INETEC призначені для серійних енергоблоків ВВЕР-1000, яким є третій южно-український. На блоках малої серії (№1 і №2 ЮУАЕС) аналогічні функції виконують головні запірні засувки.

Функціональні випробування нового оснащення пройшли 15-19 березня та мали два етапи. На першому кожну з 8 поставлених глушок (по 2 на 4 парогенератори) було піддано перевірці на спеціальному стенді, який надійшов у складі постачального комплекту. У подальшому аналогічна процедура виконуватиметься перед кожним їх застосуванням. Другим етапом була дослідна експлуатація на діючому обладнанні атомної станції.

Технічну підтримку під час першого застосування міцнощільних глушок на колекторах парогенераторів енергоблока №3 надали фахівці фірми-виробника. Вони ж провели спеціальну підготовку ремонтного персоналу АЕС.

Функціональні випробування визнано успішними. Спираючись на їх результати, в промислову експлуатацію нове оснащення планують перевести вже цього року.

Застосування міцнощільних глушок на колекторах парогенераторів атомних енергоблоків – світова практика. Під час планових ремонтів їх використовують на чеських АЕС Темелін та Дуковани, китайській АЕС Тяньвань та низці атомних станцій інших країн.

*ППР виконують щороку у заздалегідь заплановані терміни. У його перебігу ремонтують і обстежують обладнання з метою підтвердження його технічного стану, а також замінюють та модернізують  устаткування для підвищення безпеки, надійності та техніко-економічних показників роботи АЕС. Ще одна обов'язкова процедура ППР - перевантаження ядерного палива.

На енергоблоці №3 ЮУАЕС цьогорічний планово-попереджувальний ремонт стартував 2 січня, його запланована тривалість - 120 діб.

**Комплексну (зведену) програму підвищення безпеки атомних енергоблоків України розроблено Енергоатомом та погоджено Державною інспекцією ядерного регулювання України.  Програмою встановлений обсяг заходів з підвищення безпеки, які необхідно реалізувати на кожному енергоблоці АЕС України.

КзПБ затверджена Кабінетом Міністрів України. Витрати на її виконання здійснюються за рахунок власних коштів НАЕК «Енергоатом», а також кредитних коштів Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Євратома.